Лечебните заведения очакват отмяна на решението за намаляване на таксата за болничен престой, тъй като държавата няма да реши нито един от проблемите в здравеопазването с подобен ход. Около това мнение се обединяват болничните сдружения в позиция, изпратена до министър-председателя Росен Желязков и министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов. Решението за намаляване на таксата беше взето на последното заседание на Министерски съвет преди празниците и прието в извънреден брой на Държавен вестник.
Българска болнична асоциация, Национално сдружение на частните болници в България, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение и Сдружение на общинските болници в България настояват за преоценка на взетото решение, както и за въвеждане на механизми за реален диалог с участниците в здравната система при приемане на бъдещи политики, особено такива с пряко въздействие върху устойчивостта на лечебните заведения и достъпа на пациентите до качествена медицинска помощ.
Лечебните заведения са категорично против решението за намаляване на потребителската такса за болнична помощ от 5,80 лв. на 1 лв., както и с начина, по който тази промяна е въведена – без необходимата публична дискусия и консултация със заинтересованите страни.
„Намаляването на потребителската такса, разбираме от публикации в медиите, че се представя като мярка за подобряване на достъпа до здравеопазване, но реално не решава структурните проблеми в системата и крие редица сериозни рискове“, се посочва още в позицията на болничните асоциации. Те са категорични, че липсата на прозрачност как и защо е взето това решение без оценка на потенциалния ефект от него подкопава доверието в процеса на вземане на решения.
Представителите на лечебните заведения обясняват, че потребителската такса, макар и символична за някои пациенти, е източник на приходи за лечебните заведения, с особено важно значение за отдалечените региони.
„Приходите от таксите подпомагат ежедневната дейност и функционирането на лечебните заведения. Намалението ще задълбочи финансовия дефицит и ще влоши качеството на услугите“, пише още в писмото.
В същото време според болничните сдружения големите бариери пред достъпа до здравеопазване са липсата на медицински кадри, недобрата териториална обезпеченост с услуги и продължаващата миграция на лекари. Те посочват, че намаляването на таксата не адресира нито един от тези проблеми, напротив – това решение не е адекватно на реалните проблеми, свързани с достъпа до качествена медицинска грижа.
В писмото до министър-председателя и здравния министър се подчертава, че уязвимите групи (пенсионери, деца, хронично болни и др.) са освободени и към момента от досегашната такса от 5.80 лв., което всъщност има отношение към осигуряване на социален елемент, който да подпомага достъпа до болнична помощ.