Сърдечносъдовите заболявания включително инфаркти и инсулти, остават водещата причина за смъртност в света. Всяка година над 19.8 милиона души губят живота си от тези заболявания, като броят им се очаква да достигне 22.2 милиона до 2030 г. В Европа сърдечносъдовите болести засягат повече от 60 милиона души, като очаквано са по-разпространени в източната част на континента. В България положението е още по-тревожно – над 60% средно от всички смъртни случаи се дължат на ССЗ спрямо други заболявания.
В този контекст Novartis събра водещи български кардиолози по случай Световния ден на Липопротеин (а), за да обсъдят един от най-малко познатите, но изключително значими рискови фактори за сърдечносъдовите заболявания.
Проф. д-р Арман Постаджиян, дм, началник на отделение по кардиология в УМБАЛ “Света Анна” и председател на Българската лига по хипертония, подчерта, че “Lp(a) е независим рисков фактор за сърдечносъдови заболявания, който остава недооценен в клиничната практика. Високите му нива увеличават риска от инфаркт и инсулт независимо от другите рискови фактори.”
Проф. д-р Иван Груев, дм, завеждащ звено по функционална диагностика към Клиниката по кардиология в НМТБ “Цар Борис III”, обясни, че “Lp(a) е генетично предопределен и не се влияе съществено от начина на живот. Той е пряко свързан с образуването на атеросклеротични плаки и повишен риск от сърдечносъдови инциденти. Един на всеки пет души по света е генетично предопределен на този фактор.”
Проф. д-р Елина Трендафилова, дм, началник на Отделение за интензивно лечение на сърдечносъдови заболявания към МБАЛ Национална кардиологична болница, обърна внимание на необходимостта от рутинно изследване на Lp(a): “Тестът е прост и достъпен, но все още не се прилага масово. Кръвният тест може да помогне за идентифициране на хората с висок риск и да им осигури навременна превенция.”
Проф. д-р Николай Рунев, дм, началник на кардиологично отделение в УМБАЛ “Александровска”, подчерта значението на новите терапевтични стратегии: “В момента се разработват терапии, насочени към Lp(a), които могат да намалят сърдечно-съдовия риск при милиони хора по света.”
Експертите призоваха за по-голяма информираност и скрининг на Lp(a) като част от рутинните кардиологични изследвания. Един обикновен кръвен тест, направен веднъж в живота, може да помогне за ранното идентифициране на високия риск и да насочи пациентите към превантивни мерки.
Освен изследването на Lp(a), експертите напомнят, че доброто сърдечно здраве зависи и от:
* Контрол на кръвното налягане и холестерола
* Физическа активност
* Отказ от тютюнопушене и ограничаване на алкохола
* Контрол на теглото и здравословно хранене