I. Поддържайте форма и бъдете активни
Ходете повече пеша, бягайте или карайте колело – това ще ви помогне да поддържате идеално телесно тегло, да намалите кръвното си налягане и риска от хронично бъбречно заболяване.
II. Здравословно хранене
То ще ви помогне да поддържате идеално телесно тегло, да намалите кръвното си налягане, да предотвратите диабет, сърдечни заболявания и други състояния, свързани с хроничното бъбречно заболяване. Намалете приема на сол, като се опитате да ограничите количеството на преработените и ресторантските храни и не добавяйте сол към храната. Ще бъде по-лесно да контролирате приема на сол, ако сами приготвяте храната с пресни съставки.
III. Проверка и контрол на кръвната захар
50% от хората с диабет не знаят, че имат диабет. Затова трябва да проверявате нивото на кръвната си захар като част от общия преглед на организма. Това е особено важно за тези, които наближават средна възраст или са по-възрастни. Около 1/2 от хората с диабет развиват увреждане на бъбреците – състояние, което може да бъде предотвратено/ограничено, ако диабетът се контролира добре. Проверявайте редовно функцията на бъбреците си с изследвания на кръв и урина.
IV. Проверка и контрол кръвното налягане
50% от хората с високо кръвно налягане не знаят, че имат високо кръвно налягане. Затова трябва да проверявате кръвното си налягане като част от общия преглед на организма. Това е особено важно за тези, които наближават средна възраст или са по-възрастни. Високото кръвно налягане може да увреди бъбреците ви. Това е особено вероятно, когато е свързано с други фактори като диабет, висок холестерол и сърдечно-съдови заболявания. Рискът може да бъде намален при добър контрол на кръвното налягане.
Нормалното ниво на кръвното налягане при възрастни е 120/80. Хипертонията се диагностицира, ако при измерване в два различни дни показанията на систоличното кръвно налягане и в двата дни са ≥140 mmHg и/или показанията на диастоличното кръвно налягане и в двата дни са ≥90 mmHg.
V. Подходящо количество прием на течности
Подходящото ниво на прием на течности за всеки човек зависи от много фактори, включително физически упражнения, климат, здравословно състояние, бременност и кърмене. Обикновено това означава 8 чаши, приблизително 2 литра на ден за здрав човек в комфортни климатични условия. Количеството трябва да се коригира, когато сте в тежки климатични условия. Приемът на течности може да се наложи да се коригира още при наличие на бъбречно, сърдечно или чернодробно заболяване. Консултирайте се с Вашия лекар относно подходящия прием на течности за Вашето състояние.
VI. Не пушете
Пушенето забавя притока на кръв към бъбреците. Когато до бъбреците достига по-малко кръв, това може да намали способността им да функционират нормално. Тютюнопушенето увеличава риска от рак на бъбреците с около 50 %.
VII. Ограничете употребата на противовъзпалителни или болкоуспокояващи лекарства без рецепта
Редовният прием на противовъзпалителни или болкоуспокояващи лекарства може да увреди бъбреците.
VIII. Проверете бъбречната си функция, ако имате един или повече от факторите за висок риск:
диабет | хипертония | затлъстяване | фамилна анамнеза за бъбречно заболяване