Пет правила за управление на стреса в живота ни

Стресът е неизбежна част от съвременния живот, но въздействието му върху нас се определя от начина, по който го управляваме. Често се сблъскваме с напрежение, породено от многобройните ангажименти, високите очаквания и постоянната свързаност с дигиталния свят. Въпреки това съществуват ефективни стратегии, които могат да намалят стреса, за да върнем спокойствието в нашето ежедневие. Вижте кои са петте основни правила за управление на стреса, които ще ни помогнат да водим по-балансиран живот.

1. Да почиваме качествено

Почивката не е да гледаме в телефона си, докато се разхождаме безцелно. Видът почивка зависи и от труда, който полагаме в професията си. Ако той е умствен, е добре да почиваме като натоварваме физически тялото си и обратното – ако работата ни е физическа, е важно да дадем почивка на тялото и да стимулираме ума си. Понякога дори самото планиране на ваканция и стягането на куфари за пътуване може да ни донесе вълнение и положителни емоции, като по този начин намалим натрупания стрес.

2. Да спрем да се сравняваме с другите

Един от основните виновници за стреса в живота ни е ненужното сравнение с другите, на което се подлагаме непрекъснато. Социалните мрежи ежедневно създават условия за това сравнение. Добре е да филтрираме информацията, която получаваме от тях, бидейки наясно, че там всеки показва образ, който не винаги съвпада с реалния, както и че голяма част от разпространяваната информация е т.нар. скрита реклама. Важно е да се фокусираме върху себе си и да сравняваме състоянието си днес с това от миналото, както и с желаното такова, изхождайки от собствените си интереси и желания.

3. Да премахнем излишното

Минимализмът в домовете отдавна е тренд. Къде остава обаче минимализмът и в ежедневието ни? Нужно ли е да натоварваме графика си с прекалено много ангажименти? В края на деня се оказва, че не сме успели да изпълним и 2/3 от тях и чувството, че не се справяме, влияе върху самооценката ни. Така стресът се покачва. Нека включим в програмата си няколко, но важни за нас задачи, като си оставяме достатъчно време за тяхното изпълнение.

4. Да се храним редовно

Пропускането на часовете за хранене ни изнервя допълнително. Въпреки модерния напоследък фастинг, ако не следваме правилата му, не може и не бива да оправдаваме пропускането на храна с него. Не всеки организъм може да гладува, пък и не всеки има основания за това. Фастингът се прави най-често за изчистване на тялото и за справяне със здравословни проблеми, той не е мода. От друга страна времето за хранене е почивка и моменти за споделяне на приятни емоции с близките ни.

5. Да разпишем на лист хартия приоритетите си

Това ще ни помогне да се фокусираме върху важните за нас неща. Една от причините за стреса в живота ни е неумението да управляваме времето. Времето е ограничен ресурс и всеки разполага само с 24 часа, в рамките на които разпределяме вниманието си между работа, семейство, лични ангажименти и почивка. Без ясни приоритети, рискуваме да се разпилеем в незначителни задачи, които ни изтощават, без да водят до реален напредък. Ако отделим време да запишем целите и важните си ангажименти на лист хартия, ще можем по-лесно да определим кои от тях заслужават фокуса ни и кои могат да бъдат отложени или дори елиминирани. Това ще ни даде повече яснота и усещане за контрол върху деня ни, намалявайки натрупания стрес.